MITSUBISHI > MITSUBISHI ELECTRIC

Mitsubishi Electric firması, ilk olarak 1870'de Yataro Iwasaki tarafından bir deniz taşımacılığı şirketi olarak kurulmuştur. Firma ismi 1872'de Mitsukawa Shokai, 1874'de ise Mitsubishi Shokai olarak değiştirilmiştir… Yataro, firma amblemi olarak Tosa tacının 3 meşe yaprağını ve kendi aile tacının elmas şeklini birleştirmiştir. Böylece firma amblemi, firmanın ismi olan ve 3 elmas anlamına gelen Mitsubishi Electric isminin temelini oluşturmuştur.

Kısa sürede büyüyen firma, üretim ve ticaret alanlarında faaliyete başlamıştır… 2.Dünya savaşı sonrasında müttefik güçler Japonya'nın büyük endüstriyel gruplarının dağılmaları için baskı yapmış ve bunun sonucunda Mitsubishi Grubu 1946 yılında kendi içinde daha küçük firmalara ayrılmıştır. Ticaret ordusu 139 şirkete bölününce, Mitsubishi Electric şirketlerinin çoğu işgal kuvvetlerinin baskısı altında ismi ve amblemi terk etmek zorunda kalmıştır… Kore Savaşının patlak vermesiyle, işgal politikası endüstriyel ve ekonomik yeniden yapılanmaya önem vermeye dönüşünce; Mitsubishi Electric şirketlerinin bazıları kendilerini yeniden düzenlemiş ve çoğu, ismi ve amblemi tekrar kullanmaya başlamıştır… İşte bu şirketler tek bir organizasyon olarak başarabileceklerinden daha fazlasını bireysel ve bağımsız olarak başardılar. Aynı zamanda ortak bir tarih ve anonim şirket kültüründen gelen ortak topluluk hissinden faydalandılar.

Mitsubishi Electric Corporation'ın Kuruluşu
Mitsubishi Electric’ in hikayesi modern Japonya’nın gelişiminin hikayesidir. Mitsubishi Shipbuilding Co., 1921’ de Japonya Kobe’de transatlantikler için elektrik motorları yapan bir fabrikayı Mitsubishi Electric Corporation adında yeni bir firmaya dönüştürdüğü zaman kuruldu.

O yıl, yeni şirket, hit ürün olan elektrik fanını üreterek ve pazarlayarak tüketici sektörüne girdi. Daha sonraki on yıl boyunca şirket, elektrikli tren yolu trafosu yapımı da dahil, büyük ihaleleri başarıyla kazandı.

1930’larda Mitsubishi Electric, elektrikli güç jeneratörü ekipmanı üretiminin yanında asansör ve yürüyen merdiven üretim, kurulum ve bakımına başladı. Sirket hızlı adımlarla büyümeye ve genişlemeye devam etti ve 1960’da Japonya’daki en yenilikçi en çeşitli elektrikli ekipman üreticisi haline geldi… Mitsubishi Electric, daha 1960’ların başında, çevre bilinci ciddi bir sorun olmadan yıllar önce, dikkatini çevreye duyarlı üretim tekniklerine çevirdi.

Daha sonraki yirmi yıl boyunca şirket kendini bilgisayar, ileri klima sistemleri, otomobil elektronikleri, fotovoltaj teknolojisiyle çalışan uydular ve nükleer güç üretimi vb.geliştirmede öncü ilan ederken, bir yandan da deniz aşırı ülkelere ulaşmaya başladı.

1980’den bugüne Mitsubishi Electric, çığır açan yeni teknoloji ve ürünleri, toplumun yararına sunmaktadır… Bu teknolojiler, spor sahaları için dünyanın ilk geniş ölçekli LED ekranı, tüketici pazarı için dünyanın en geniş CRT ekranı, dünyanın ilk spiral yürüyen merdiveni, dünyanın en hızlı asansörleri , dünyanın ilk ticari uçak internet servisinin arkasındaki anten teknolojisini ve daha fazlasını içermektedir…